516 233 714 biuro@bhp-safety.pl

Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej jest niezwykle cenna. Tak naprawdę każdy powinien mieć podstawową wiedzę z tego zakresu, gdyż istnieje obowiązek udzielenia wsparcia osobie, u której występuje zagrożenie zdrowia lub życia np. w wyniku wypadku. Gdy człowiek nie oddycha, a jego krążenie jest niewydolne, mamy tylko 4 minuty na uratowanie go, zanim w jego mózgu nastąpią nieodwracalne zmiany. Bierne czekanie może doprowadzić do poważnych konsekwencji. W tym wpisie dzielimy się kilkoma wskazówkami na temat tego, w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy przedmeczowej.

Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej – o czym należy pamiętać

  • Jeśli zauważysz osobę potrzebującą pomocy, w pierwszej kolejności postaraj się wezwać pogotowie ratunkowe. Jeśli znajdujesz się w miejscu publicznym, głośno poproś o pomoc kogoś, kto może zadzwonić na numer ratunkowy, a ty zajmij się poszkodowanym. Jeżeli jesteś sam, zadzwoń od razu. Udziel dyspozytorowi następujących informacji: co się stało (np. wypadek drogowy, ilość poszkodowanych i ich stan), gdzie zdarzenie miało miejsce (adres, charakterystyczne punkty), kto dokonuje zgłoszenia (imię i nazwisko oraz numer telefonu).
  • Sprawdź, czy ty i poszkodowany znajdujecie się w bezpiecznym miejscu.
  • Sprawdź reakcję poszkodowanego, zadając proste pytania: „Czy mnie słyszysz, czy wszystko jest w porządku?” i potrząsając go delikatnie za ramię.
  • Jeśli nie otrzymujesz żadnych reakcji, rozpocznij udzielanie pierwszej pomocy. W pierwszej kolejności musisz sprawdzić, czy oddech u poszkodowanego jest poprawny. Musisz stale kontrolować jego czynności życiowe, a więc przede wszystkim oddech (sprawdzaj oddech co minutę aż do przybycia pomocy), a także zabezpieczyć go przed utratą ciepła.
  • Ogólne zasady udzielania pierwszej pomocy zależą od tego, co jest przyczyną wypadku. Może to być m.in. zadławienie, zranienie, krwotok, urazy kręgosłupa, zwichnięcia, złamania, urazy termiczne (oparzenia), porażenie prądem elektrycznym, zatrucie chemiczne.

Szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej

Nasza firma specjalizuje się w prowadzeniu profesjonalnych szkoleń z pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy zakład pracy, bez względu na to, w jakiej branży działa, powinien być wyposażony nie tylko we wszystkie środki niezbędne do udzielania takiej pomocy, ale i wyznaczyć pracowników, którzy zostaną stosownie przeszkoleni i będą mieć umiejętności z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej.

Zapraszamy do skorzystania z naszych szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.